Helt OK

Den här dagen var det till att gå upp tidigt eftersom Katinka skulle få starta i LD och LC. Ingen sovmorgon alltså. Eftersom LB i Kvibille gick som den gick så valde vi att gå ner ett pinnhål den här tävlingen för att på positiv input till ponnyn.


LD gick som en dans ända till sista hindret i omhoppningen där det blev ett nerslag. Amandas analys var att hon gasade lite för mycket och fick ett flackare hopp. (Ponnyn hoppar inte lika bra på den här höjden, utan slarvar istället lite och får inte så runda fina hopp.)

LC gick bra, så när som på hinder nummer 5, där de fick ett nerslag. Katinka hade bra tempo och fick fina språng. Amandas analys: Vid hinder nummer 4 så stod det en kamera, och eftersom hon vet att hon kniper med munnen och ser ut lite som en fågelholk när hon koncentrerar sig så hade hon fullt fokus på att inte göra det vid kameran, vilket ledde till att hon tappade koncentrationen på ridningen och då rev nästföljande hinder. Typiskt Amanda, men ändå lite kul..

Nästa tävling blir på hemmaplan i Frillesås. Då blir det avd A i LC och avd B i LB. Håll tummarna!

Häst: Katinka
Kategori: Kategori D
Arrangör: Viskadalens RK
Typ av tävling: Lokal
Klass: fd LC – ponny (+5 ingår)
Unghästavdelning: Nej
Bedömning: Hoppning i två faser
Grundomgång: 4

Profilbild för Okänd

Författare: dressyrbitchen

Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad. Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver. Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.

Lämna en kommentar