Från att ha varit 6 hästar i hagen så går det bara 3 från och med nu, och det känns lite öde faktiskt. Vi satte ihop våra fem hästar med grannens tidigare i somras. Nyligen sålde vi Amandas ponny och stängde hagarna över till grannens marker. Då återstod fyra hästar i hagen. I dag flyttade en av våra inackorderingar, Erika, hem sin häst och då återstår endast tre. Erika har haft sin arab hos oss i ett år och har nu färdigställt sitt stall på gården hemma hos sig, och vad är då lämpligare än att ta hem sin häst? Nu återstår bara arbetet med att hitta nya trevliga inackorderingar istället för Amandas ponny och Erikas arab.
I dag har vi lagt största delen av dagen på att vara med en av våra inackorderingar, Jossan, och hennes mamma på sadelprovning i Falkenberg. Jossan har en C-ponny som har vuxit ur sin sadel, men det var lättare sagt än gjort att fixa en ny. Jag tror att hon provred i nio olika sadlar innan hon hittade en som kanske kan fungera. Sadlarna har en tendens att glida fram på ponnyn och alternativet kan vara att ha en svanskappa – men hur kul kan det vara? OK, om det inte finns något annat alternativ så har man väl inget annnat val. Det slutade med att de lånade hem en Frank Baines som vi alla hoppas skall fungera.
Nu på kvällen har jag roat min familj med att läsa högt ur en blogg på Hippson – alltid lika rolig att läsa. Frågan är hur roade de egentligen är? Den som är mest road är nog jag.. För den som inte har hittat till Madeleine Tunells blogg så kan jag varmt rekommendera att hitta dit. Jättekul läsning!
I morgon skall jag rida Mackan igen. Jag ser fram emot varje dag då jag kan rida honom. I love him!
Författare: dressyrbitchen
Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad.
Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver.
Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.
Visa alla inlägg av dressyrbitchen