Drömde jättekonstigt i morse och trodde att väckarklockan hade ringt, men när jag verkligen tittade efter hur mycket klockan var så visade den bara 04.45. Vilken känsla! Här hade jag legat och kämpat, vem vet hur länge, för att vakna och så fick jag njutningen att kunna somna om. Underbart.
När klockan verkligen ringde så var jag allt annat än pigg. Håkan var i Malmö och jag var tvungen att komma upp i tid i och med att jag skulle mata hästarna, göra mig i ordning, fixa frukost, kissa hundarna, ge hundarna mat, släppa ut hundarna i hundgården och släppa ut hästarna med hjälp av Amanda. Allt på 1 timma och 20 minuter. Yes – jag fixade det. Därefter väntade två hektiska slöjdpass med 3:or och 4:or, snabbt dra i mig två mackor i bilen på väg hem för att luncha hästarna, tillbaka till skolan och slöjd med 5:orna, rastvakt och därefter arbetspass med 6:or, 7:or och 9:or. När eleverna hade gått hem så var det dags för julgruppsmöte med planering för julavslutningen, och när det var slut – då var klockan 16 och jag fick åka hem. Eller inte.. jag fick ta vägen om ICA för att kompletteringshandla lite innan hemfärd. I och med att det har regnat precis hela dagen så ville jag ta in Mackan i någorlunda tid, och tur var väl det – han var blöt igenom regntäcket.
När det inte blev ridning så fick det bli ordentlig borstning. Jätteskönt, tyckte Mackan. Allra helst så skulle han nog vilja vara utan täcke på natten, men det fick bli ett innetäcke eftersom jag inte har tid att borsta honom i morgon bitti. Ett snabbt täckesbyte i morgonrock hinner jag nog med. Effektiv som man är som kvinna så passade jag på att ringa Helen under tiden som jag borstade Mackan. Hon berättade att Felix var skadad och att de behöver ridhjälp under kommande två veckor. Det resulterade i att Amanda och Helen bestämde att de kommer med Felix stora häst till oss i morgon kväll. (Jag visste väl att det var bra att ha en box tom ut i fall att..)
Nu måste jag sätta mig och jobba en stund innan det är dags att gå och lägga mig, men först måste jag kvällsmata hästarna.
Lev väl!
Häst: Machiavelli EC