Måndag morgon. Hur kul kan det vara? Efter att ha varit hemma sedan i onsdags så kände jag mig rätt trött fram på eftermiddagen. Det kan ju vara en kombination av att tiden är ändrad samt att jag har varit sjuk. Vem vet?
I dag var jag sen ner till stallet, men det gjorde ingenting alls. Ungdomarna hade redan hunnit rida och jag hade paddocken helt för mig själv. Skönt. Började med att promenera i 10 minuter, och då tyckte jag att han inte tog för sig riktigt med höger fram. Han satte ner höger ben lite försiktigare än det vänstra. Jag placerade Mackan på volten i vänster varv för lite travarbete. Efter en stunds uppvärmning så spände jag in honom på yttersidan för att få lite stöd samt för att få aningens ställning utåt. Han travade på i friskt tempo och det märktes inget konstigt med höger fram i traven . Katten Isa skrämde honom rätt rejält när hon skuttade fram, och Mackan tog tillfället i akt och drog en riktig jämfotagalopp några varv. När han hade sansat sig något så gjorde jag övergångar trav – galopp och det fungerade riktigt bra. Det var bara första gången som han fattade höger galopp, resten blev i vänster. Det bör ju betyda att det inte är något fysiskt fel på honom i alla fall.. Då återstår det bara att gå tillbaka till ryttaren och se var felet ligger.
Vi gjorde samma arbete i höger varv innan jag skrittade av honom. När jag skrittade av så tog han inte heller för sig med höger fram. Märkligt.
Efter longeringen så kände jag igenom honom ordentligt samtidigt som jag masserade och tyckte då att han var lite mer svullen bakom höger bog samt en eventuell sträckning i höger bak. Det är inte konstigt om han har lite bristningar och sträckningar här och där – Håkan såg honom göra en riktigt praktvurpa i hagen i dag. Massage och liniment gör förhoppningsvis susen. Hoppas att han är ok på onsdag när det är dags för Eamon-träning igen..
Lev väl!
Häst: Machiavelli EC
Intensitet: Mellan
Tid (i minuter): 30