Martina matade hästarna i morse så att jag kunde få lite sovmorgon. Ställde klockan på åtta och gick ner till stallet för att släppa ut hästarna. När jag ändå var stallklädd och vaken så passade jag på att mocka Mackans och Ackes boxar. Riktigt skönt att ha det gjort före frukost.
Större delen av dagen ägnade jag åt att röja i både garderober och i förråd så att all skit är borta när det är dags för flytt om några veckor. Vi skall försöka slänga så mycket som möjligt redan nu och det lär väl bli ett och annat lass till återvinningen innan vi är klara:) Martina och jag tog ett röj i sadelkammaren också och vi hittade ett och annat som vi inte behöver ha kvar. Martina putsade av det som gick och nu skall vi försöka sälja av en del – mest ponnygrejer.
På eftermiddagen åkte jag ner till FRK för att vara med och bygga banan inför morgondagens tävlingar. Det var ganska många där, men inledningsvis så var det ett virrvarr av både hinder och folk och det blev liksom inget av det. Efter ett tag började det hända saker och till slut så blev banan klar. Efter tre timmar så kunde jag åka hem för att fixa middag till familjen. Håkan låg i sängen, mer eller mindre utslagen av muskelvärk och migrän.
I morgon bitti åker hästarna ut i hagen före sju och får äta sin frukost ute. Vi skall vara på tävlingsplatsen vid sju och jag hoppas att dagen inte blir allt för lång. Om jag inte är allt för trött efter tävlingarna så rider jag ut tillsammans med Martina och Acke.
Lev väl!
Häst: Machiavelli EC
Författare: dressyrbitchen
Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad.
Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver.
Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.
Visa alla inlägg av dressyrbitchen