Hur tråkigt är det inte att vara förkyld? Orken sinar, näsan rinner och halsen är inte att leka med. Bestämde mig ganska tidigt att låta Mackan vila även i dag.
För att kunna rida ut i veckan så tillverkade jag egna snösulor i dag. Jag tog ett sittunderlag och använde en tappsko som mall för att att få rätt storlek på ”inläggen”. Gjorde dem ca 5 mm större runt om så att de kan fästa ordentligt. Hoppas att det fungerar – skall försöka hinna rida ut innan mörkrets inbrott i början av veckan.
Håkan fick åka med till stallet i dag eftersom det har snöat mycket och det är betydligt angenämare att vara två om man kanar ner i diket. Vägarna till stallet är inte de bästa och MiniCoopern är väl inte världens bästa vinterbil. Förhoppningsvis får jag tillbaka Jeepen i morgon – med den tar man sig fram överallt!
När vi kom upp till stallet så var alla hästar inne – alla förutom Mackan. Jag frågade Anna som hade intaget, och då kom hon på att hon hade glömt honom ute. Fasan är att han skall börja springa och skada sig nu när det är så gropigt och hårt i hagen, men när jag kom ut så stod han längst bort i hagen och verkade allmänt opåverkad av att alla andra hästar var inne. När vi skulle gå in så kom Anna med en annan häst som hon också hade glömt av.. Så kan det bli ibland:) Frågan är om den som kvällsfodrar hade undrat var Mackan och den andra hästen var, och i så fall tagit in dem, eller om den kanske bara hade låtit det hela bero och låtit dem sova ute?! Det hände i höstas att en häst som skulle in fick sova ute..
Lev väl!
Häst: Machiavelli EC
Författare: dressyrbitchen
Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad.
Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver.
Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.
Visa alla inlägg av dressyrbitchen
Glömt hästen!?! Jisses vad ilsken jag hade varit i det läget… Krya på dig!
GillaGilla
Krya på dig.
Låter otäckt att de ”glömmer” hästar. Jag hade också blivit arg som Beckis.
GillaGilla
Hur i h…. kan man glömma en häst???
Jag hade blivit väldigt arg 😦
KRYA PÅ DIG 🙂
GillaGilla
Jag håller helt med de andra tjejerna, hade blivit helt rabiat om någon ”glömt” någon av mina hästar ute!!!! Fattar verkligen INTE hur man kan glöma två hästar ute???? Man ser väl för sjutton gubbar att boxarna är tomma??? KRYA PÅ DIG, kram
GillaGilla