Vändningar

Vi hade tänkt att gå på promenad, men jag kände att jag hellre ville vara i paddocken eftersom Mackan drog iväg lite några gånger sist jag satt på honom. Innan jag rider ut så vill jag känna mig lite säkrare på var jag har honom. Visst kan det inträffa brall och bus när som helst, men jag känner mig för i paddocken först några gånger.

Martina gick med mig en liten stund innan hon släppte loss mig och jag var själv med Mackan. Rätt var det var så kunde Mackan få för sig att dra en liten kort repa med bakbenen in under sig. Inga som helst problem att få honom tillbaka till lagom skritt. Han lyssnar riktigt bra

Jag skrittade bara och tränade halter och vändningar. Ledande tygeltag och lite mer sittben och tramp i stigbygeln i vändningen skall ge oss fina vändningar på sikt. 

Jag ser fram emot när jag skall börja åka iväg med honom och träna för någon som är långt mer erfaren än jag vad det gäller unghästar. En gång i veckan är tanken, och om det behövs så lämnar jag också bort honom periodvis för utbildning. 

(Det är lite ambitiöst att lägga inlägget under Dressyrträning, men det här måste väl ändå vara det första steget..?) 

 

Häst: Machiavelli EC
Intensitet: Låg
Tid (i minuter): 20

Profilbild för Okänd

Författare: dressyrbitchen

Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad. Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver. Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.

Lämna en kommentar