Mackan har fått några dagars ofrivillig vila eftersom jag har varit alldeles för hängig för att orka rida. Då kan man kanske tänka sig att han borde varit lite pigg och yster nu när det var dags för ridpass igen, men han var allt annat än pigg. Han stod still när jag skulle sitta upp, men när jag väl var i sadeln så fick han ett ryck och drog iväg över stallplanen. Han var lite spänd till en början i paddocken, men det släppte efter en liten stund. När jag hade ridit en stund så var det som om hans bränsle tog slut och jag fick driva på honom rätt ordentligt vid ett par tillfällen, vilket känns lite konstigt med tanke på att han inte är mer än 4 år och borde kanske vara lite mer framåt.
I morgon skall jag tempa honom före ridpasset för att säkerställa att han verkligen inte är hängig på riktigt, och om han inte har temp så blir det till att lägga upp en konditionsplan – både för honom och för mig. Jag har tidigare haft mina funderingar på att det är konditionen som brister, och då måste jag förbättra den så att han orkar mer och blir piggare. Några tips? Funkar RedBull på hästar?
I dagens ridpass tränade jag på vändningar, de grunda serpentinbågarna som jag har fått göra hos Marie, jag gjorde tempoväxlingar och fick också till några helt ok galoppfattningar. Kul! Nu behövde jag inte använda rösten för att få till galoppen. Ett steg i rätt riktning.
När stallet var avklarat så hjälptes Håkan och jag åt med att bära in Amandas nya säng. Den verkar underbart skön och hon kommer säkert att sova som en prinsessa i den i natt. Synd bara att hon inte får sova så länge i morgon bitti – hon börjar inte skolan förrän 11.40, men eftersom hon fyller år så kommer hon att väckas av skönsång redan vid 07.00 🙂
Läste förresten artikeln om Ylva Rubin och funderar på att åka dit med Mackan. Jag har varit där med några hästar tidigare och varit jättenöjd (men något fattigare..). Ylva rekommenderar att man rider på stelt, svagt böjt bett som omväxling och det har vi gjort. Men när vi var hos Eamon på hoppträningen i onsdags så tyckte han att vi inte skulle ha det. Han sa att det var onödigt skarpt. Ibland kan det vara lite jobbigt att lyssna in från olika håll och bilda sig en uppfattning om vad som är bäst.. Hittills har vi gjort som Ylva säger – växlat mellan tredelat och stelt – på alla våra hästar.
Lev väl!
Häst: Machiavelli EC
Intensitet: Låg
Tid (i minuter): 30