Efter en dag som tillbringats mestadels sittande så var det riktigt skönt att komma ner till stallet. Martina mockade boxarna i förmiddags eftersom det var gårdsvisning i dag igen. Tyvärr kom det en riktig regnskur precis innan jag skulle ta in Mackan så han blev riktigt blöt och jag fick lägga ganska mycket tid på att få honom torr så att jag kunde lägga på sadeln.
Ridningen var riktigt rolig och jag fick en känsla av att vara tillbaka som när det var som bäst före Mackans vila. Mycket är säkert Maries förtjänst, hon red ju honom i lördags.. Nu behöver jag inte hålla på med parallella hjälper utan kan istället rida med innerskänkel mot yttertygel. Dessutom ligger han kvar i formen när jag lättar i tygeln – och det känns lovande inför kvalitets. I dag red jag tempoväxlingar och jag flyttade honom sidvärts. Jag stämde av förhållningar och övergångar, vilka fungerade riktigt bra. Galoppfattningar hann jag med några också, och det blev fel galopp några gånger men de fattningar som blev rätt kändes bra. Det är sååååå roligt! Jag har anmält mig till en programridningsträning i slutet av september och skall då rida ett program för 4-åriga hästar. Först därefter får Mackan sin välförtjänta vila.
Pigg och glad gick jag upp till huset för att mötas av en underbar doft. Amanda hade lagat ugnspannkaka!
Lev väl!
Häst: Machiavelli EC
Intensitet: Låg
Tid (i minuter): 50
Författare: dressyrbitchen
Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad.
Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver.
Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.
Visa alla inlägg av dressyrbitchen