Paus i ridningen.

Även om vi inte flyttpackar för jämnan så har jag en paus i ridningen. Resorna till och från stallet tar tid och det finns just nu inte mycket tid över för ridningen. Stora flytten går som tidigare sagt nästa fredag och tills dess får nog hästarna vila. Hästlivet begränsas till mockning och en och annan borstning, men inte mycket mer. Både Acke och Mackan verkar tycka att det är helt ok så länge de får vara ute någorlunda länge. När vi kommer till stallet så är i i stort sett samtliga hästar redan inne, men våra två går ute som två ruggugglor i mörkret.. men jag är övertygad om att de har det bättre ute än inne i boxen. Vissa hästar kommer in nästan löjligt tidigt.

Acke är fortfarande väldigt dålig i magen trots kurer med magmedel. Varje kväll blir han tvättad bak och insmord med natusan babyolja för att det inte skall ”fräta” i huden på honom. Hoppas att det ger med sig snart.

I morgon kommer Emma och Johan som har köpt vår gård. Vi skall visa dem hur fyrhjulingen fungerar och lite annat smått och gått. De skall också träffa våra inackorderingar för att prata ihop sig om hur upplägget skall vara. I morgon kommer det en kvinna från Veddige hit och tittar på katterna. Om hon gillar dem så tar hon förmodligen med sig dem hem direkt. Även om vi kommer att sakna våra goa katter så får de det bättre hos någon som kan ha dem inne hos sig och gosa och mysa i både säng och soffa. Håkan är ju allergisk mot katter och det är därför som vi inte kan ta med dem in till Kungsbacka. Trist med allergi.

Amanda har tidigare lyst med sin frånvaro i nya stallet, men nu när Martina är i Skåne så har Amanda varit med mig och fixat varje dag. Hon gillar också stämningen i stallet och det verkar som om hon trivs bra med att åka dit. Hon pratar också om att hon är ridsugen, och det är ju lovande:-)

Lev väl!

Profilbild för Okänd

Författare: dressyrbitchen

Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad. Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver. Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.

Lämna en kommentar