Dagens plan var att rida en stund i ridhuset. När jag kom till stallet så fick jag reda på att ridhuset var stängt på grund av rasriskt och att de kommunala ridhusen också var stängda. Så det kan bli här i södra Sverige när det kommer snö.. Hoppas bara att ridhuset inte är stängt för länge, för nu när jag börjar jobba igen så kan jag bara rida på kvällarna och runt omkring stallet så är det kolsvart. Har jag tur så kommer underlaget i paddocken att vara ok så att det går att rida där.
Istället för att rida den här kvällen så fixade jag i stallet och åkte hem lite tidigare för att äta en god middag tillsammans med familjen.
Lev väl!
Författare: dressyrbitchen
Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad.
Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver.
Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.
Visa alla inlägg av dressyrbitchen
Skottar de ridhustaket? Ska ju komma mer snö i eftermiddag. Lite läskigt när det finns risk för ras. Man undrar ju hur stabila ridhusen är…
De har ju redan skottat taket på Kungsbacka Ridklubb en gång och håller på för fullt igen.
Snöslungor finns nog inte att hyra. Alla skyfflar och allt salt är ju slut.
GillaGilla
Trist med stängt ridhus men himla bra att de sätter säkerheten i första hand.
GillaGilla
Läste på Facebook om ett ridhus som hade rasat, och det var inte i Uddevalla. Vårt ridhustak är inte skottat och frågan är hur länge det behöver vara stängt? Egentligen tills dess att snön har töat bort, men det kan ju ta evigheter..
GillaGilla