Skritt på grusvägen.

Kommande vecka kommer att bli lite extra tuff för Mackan och jag valde därför att skritta ut en runda tillsammans med Britta (?).Vi red grusvägen förbi Yuri och fortsatte bort på gräsvägen ända till grinden som satte stopp för vidare ridning. När kossorna är borta så kommer det att bli en kanonväg att rida. Som gjort för en underbar galopp utmed sädesfälten..

Mackan har det lite tufft i hagen med de andra hästarna. Han har tidigare varit kungen i hagen, men nu sätter de andra honom på plats. Lika så bra det, för han har varit lite väl kaxig för sin unga ålder tidigare. Hans flugtäcke är fullt av hål och någon har bitit honom över nacken så att det är hål i täcket på båda sidorna om mankammen. Det var också något som hade bitit honom i sidan så att all päls var borta, men han verkade inte ha ont så jag lät det vara. Stackars liten..

Lev väl!

Häst: Machiavelli EC
Intensitet: Låg
Tid (i minuter): 45

Profilbild för Okänd

Författare: dressyrbitchen

Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad. Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver. Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.

En tanke på “Skritt på grusvägen.”

Lämna en kommentar