Äntligen onsdag och besök hos Stefan igen. Som tur var så var det plusgrader och transporten fungerade precis som vanligt. Risken hade väl varit att både hjul och stödhjul hade frusit fast om det hade varit minusgrader efter allt regnande..
Amanda var gullig och föjde med som en hjälpande hand, och det tackar jag för eftersom Mackan satte sig på tvären och inte ville låta sig lastas direkt. Lagom till när vi skulle lasta så började det regna. Typiskt. Fram med linan och med lite tryck på baken så gick han in. När Stefan tittade på Mackan så tyckte han att Mackan hade musklat sig fint och bl a fått riktigt fina biceps. Tack för det! Bogarna var ok, men däremot så var Mackan öm i ländryggen i dag. Vet inte om det kan bero på gårdagens rätt tuffa träning där han fick sätta sig på baken stora delar av passet. Stefan fick trycka ner en av ländkotorna som hade rest sig lite och med lite chockvågsbehandling och tryck så var Stefan nöjd med resultatet. Mackan var väldigt kort i en av musklerna i vänster bak, och Stefan sa att jag måste vara på honom som en igel med massage och stretching. Jag har lite dåligt samvete för just de bitarna.. Problemet med vänster bak är förmodligen orsaken till att han skjuter ut höger bog. Jag frågade Stefan vad det kunde bero på att Mackan gick och tryckte med svansen, och då lyfte Stefan Mackans svans rakt upp i luften med resultatet att Mackan höjde korset. Jag fick då dra i svansen samtidigt som Amanda backade Mackan två steg, och då släppte spänningarna i korset och svansen gick att lyfta rakt upp utan problem. Stefan brukar göra så med sina hästar en gång i veckan, och jag tror att jag också skall börja göra det.
När vi skulle köra hem så hade det kommit nya transporter och vissa av dem hade parkerats lite märkligt. För att kunna ta mig förbi så var jag tvungen att köra över en liten snödriva, men jag tänkte att det skulle gå bra i och med att jag har den bilen jag har. Men tyvärr gick det inte alls som planerat – mina odubbade vinterdäck fick inte särskilt bra fäste på isen och jag fastnade i drivan med transporten. Skit också! Hade för mig att det låg en skyffel i bagaget och det gjorde det. Backade loss och skottade bort drivan för att återigen göra ett försök att komma därifrån. Den här gången gick det bra. Tack och lov för en bil full av bra-att-ha-saker:)
Lev väl!

Häst: Machiavelli EC
Skönt att han hittade lite att åtgärda. hoppas det blir bättre nu. Har också hört att det är bra att ”röra runt” på hästarnas svansar för att de ska släppa loss i ryggen.
Har du sett att Gfrk har serietävlingar som även ej klubbmedlemmar kan starta i? Nästa är i början av mars.
GillaGilla
Skönt att han kunde fixa mackan eftersom det tydligen var dags 🙂 Ja en skyffel i bilen är aldrig fel 😉
GillaGilla