Gjorde stallet lite snabbt på förmiddagen. Martina skulle inte rida Acke i dag och då fick Mackan också en vilodag för att synka tiden i stallet. När stallet var fixat så bar det av hem för att hinna greja lite hemma också. Det är en och annan flyttkartong som ännu inte har blivit uppackad..
Dagens ryttarträning fick bli ett medelpass på Friskis. Från början hade jag nog tänkt att köra core för bålstabilitetens skull, men gårdagens promenad fick mig att inse att konditionen bör prioriteras nu. Hur det än är så tränar man ju allsidigt i jympapassen och det blir en hel del träning för både mage, rygg och sida. Glädjande nog så känner jag mig rätt start i kroppen och orkar rätt mycket – bortsett från armhävningarna. Där är jag tyvärr helt lost..
Lev väl!

Intensitet: Mellan
Författare: dressyrbitchen
Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad.
Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver.
Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.
Visa alla inlägg av dressyrbitchen