Hoppsan. Fredag igen. Är det någon mer än jag som förvånas över hur snabbt veckorna går? Helt sanslöst. Den här fredagen var en riktig höjdare: En superkort dag på jobbet, in till Body & Soul-mässan i Kungsbacka med våra 9:or för att lyssna på föreläsning Ha ett CP-bra liv. Lämnade av eleverna på Kungsbacka station vid 14-tiden och promenerade därefter hem. Lyxigt.
När jag kom ner till stallet så frågade Irma om jag ville skritta ut en sväng med henne innan det var dags att rida i manegen. Självklart ville jag det. Vi skrittade skogsrundan både före och efter manegen – riktigt trevligt! Dessutom gick Mackan riktigt bra i dag efter en stunds framridning. I dag hade jag fokus på spårning och att få honom lösgjord. Försökte dessutom träna på att sitta ner en del. Jag har anmält mig till programridningsträning, och då kan jag ju inte rida lätt i traven. Nu blir det hårdträning!
Hemma väntade wokad kyckling och gott vin. Dödstrött som jag var så somnade jag i soffan ganska snart efter middagen och lite Facebook.
Lev väl!
Häst: Machiavelli EC
Intensitet: Mellan
Tid (i minuter): 75
Författare: dressyrbitchen
Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad.
Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver.
Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.
Visa alla inlägg av dressyrbitchen
Var ska du rida program? Spännande. Roligt att det går bra.
GillaGilla
Jag skall till Ligården i Fjärås. Det skall bli jättekul:)
GillaGilla
Ekorrhjulet snurrar bara fortare och fortare, snart liggar man väl med näsan i vädret 😉
GillaGilla