Söndag. Lilla Mackan fick vila i dag också eftersom det var väldigt sent i säng i går kväll (eller i morse). Jag är inte van vid vare sig nattsudd eller så många drinkar, så kroppen kändes därefter. En sådan här dag hade det varit bra att ha gångavstånd till stallet, men nu när det är drygt två mil så måste jag ta bilen – och det kunde jag inte göra förrän sent på dagen. Egentligen kanske jag inte borde ha kört bil alls..
Lev väl!

Häst: Machiavelli EC
Författare: dressyrbitchen
Jag som skriver på bloggen är 50+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt - och som är etiskt försvarbart. De senaste två åren har jag tränat CR (centrerad ridning) och eftersom min CR-tränare även har gått kurser i VBR (vertikal balanserad ridning) så blir det en bra mix av dem.
Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver. Kontakta mig gärna om du har frågor! :)
Visa alla inlägg av dressyrbitchen
Woine woine ja inte e de kul dagen efter…. men huvudsaken är att ni hade en trevlig kväll 🙂
GillaGilla