I dag valde jag att rida på bett i och med att fokus ligger på mig och inte på hästens form när det är centrerad ridning. För att vara lite smidigare i sadeln så stretchade jag ganska ordentligt på stallgången och till en början protesterade mina höftleder men efter en liten stund började både leder och muskler ge med sig och bli lite samarbetsvilliga. 🙂
För att höftlederna skulle få ytterligare en chans att mjukas upp så värmde upp en liten stund i sadeln före det att träningen skulle börja. Om jag gör det så blir jag mer följsam i sadeln i och med att jag då inte har ont. Tack och lov fungerade strategin och jag kunde genomföra dagens träning utan att känna av någon smärta. 🙂
Jag fick börja med att trava under lättridning för att Yvonne J skulle se var jag befann mig för dagen och vad vi behövde ta tag i. Följande såg hon och följande fick jag arbeta med:
- Högerskuldran ska in mot ryggraden – även i vänster varv, men då ska vänster skuldra kopplas på när det är böjt spår eller hörnpasseringar.
- Båda skuldrorna ska in mot ryggraden och ”ner i fickorna”.
- Överlivet ska flyttas aningens åt vänster för att minska Mackans högerrotation .
- Dra in hakan lite för att på så vis få bort gamnacken.
- Händerna ska upp och fram (för att även aktivera coremusklerna).
Ett av mina önskemål för dagen var att vi skulle arbeta lite med tempoväxlingar och övergångar genom att jag skulle använda kroppen istället för handen. Yvonne har gått igenom det tidigare med mig, men hur det än är så faller vissa delar bort och repetition behövs för. Övergångar och halvhalter gjorde jag genom att:
- Tänka att Yvonne ”drog upp” håret på min hjässa och genom det även sträcka lite på ryggen (utan att svanka).
- ”Rulla upp” på sittbenen – eller tänka ”klykan” över sadeln.
- Upp och framåt med handen. (Om jag minns rätt.)
Det är superviktigt med rätt tajming, för om det är en halvhalt jag vill ha så vill det till att jag inte dröjer kvar i min uppsträckta position eftersom Mackan då bryter av.
För att underlätta arbetet med skuldrorna så har jag fått i läxa att
- rulla med skuldrorna så ofta jag kan.
- stå med armarna bakom kroppen istället för att ha dem i kors på magen.
- göra ”katten och hunden” (eller vad det nu heter).
- mjuka upp bröstryggen.
Alltid lika roligt att träna! 🙂
Bild lånad från https://shop.spreadshirt.se/dronesweden/t-shirt+team+gamnacke+vit-A115435315