Promenad.

Äntligen fredag igen! Cyklade till jobbet i dag eftersom alla hästarna nu går på gräs om dagarna och jag slipper då åka hem och luncha. Förhoppningsvis går ponnysarna ute dygnet runt från och med nästa vecka och då får jag sovmorgon också. Lyx.

Håkan tog tåget till Stockholm i dag och köpte en Jeep till. Jag har fortfarande inte sett den eftersom han stannar över natt hos sina föräldrar i Örebro, men i morgon får jag se nya lyxåket 🙂 Håkan berättade att den är som ny, även om det är en 2005 (?). Riktigt bra är att jag får dra 3,5 ton med den, så nu är det bara att lasta och se glad ut.

I dag tog jag en promenad med Mackan. Vi var ute i ca 1 timma och det var riktigt skönt med en promenad. Det är nog tur att vi inte har en skrittmaskin. Vi gick Jutegårdsvägen, grus/gräsvägen, genom hoppskogen och vidare på mor Annas väg. Därefter gick vi ner till reningsverket och vidare hem. Hemma fick jag ta in Acke för att kolla på ett sår han hade på vänster bak. Mackan har sparkat honom, men det verkar inte vara någon fara. Han är lite svullen, men såret är ytligt och han haltar inte. Mackan kan vara en riktigt typ – trots sin underbara utstrålning och sin ringa ålder. Hoppas bara att han inte klappar till Acke ordentligt..

Nu på kvällen har jag suttit och spanat in boende inför Falsterbo. Kompisen Lotta harr en husvagn, men de är redan fyra i den så det blir nog väldigt trångt om jag också skall knô mig in. Min morbror har en husvagn och jag funderar på att höra om jag kan låna den i år, men då återstår bara en plats att ställa den. Ljungens camping har för närvarande fullt på sina bokningsbara platser, men Falsterbo Horseshow har egna på fältet – undrar bara hur de är? Det står att det finns toa och dusch, men jag misstänker att det är typ BajaMaja. Någon som vet? Att hyra hus privat är inte att tala om – det är hutlösa pengar under Falsterboveckan! Jag ringer nog campingen på måndag och hör om de har en plats med el till mig. Håll tummarna.

Lev väl!

Häst: Machiavelli EC
Intensitet: Låg
Tid (i minuter): 60

Profilbild för Okänd

Författare: dressyrbitchen

Jag som skriver på bloggen är 60+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt. De senaste åren har jag fokuserat på CR (centrerad ridning) och VBR (vertikal balanserad ridning), men tyvärr har jag ont i mina höftleder/ljumskar och kan numera rida max 2 gånger i veckan. För att aktivera min häst på ett bra sätt så mixar jag ridningen med tömkörning, Equibodybalance (både med och utan Equiband) samt en och annan promenad. Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver. Förutom problemen med halskotpelaren så har vi även överlevt en allvarlig fraktur i ett underarmsben och en foderstrupsförstoppning som inte var helt lätt för veterinären att lösa.

3 reaktioner till “Promenad.”

  1. Husbil är ju lite fräckt.. Min morbrors husvagn är säkert från tidigt 1900-tal, men liten och gullig. Han har en liten husbil också, men det är säkert en ombyggd folkabuss eller liknande.. Vi får se vad det blir. Kanske blir det så att vi syns också?

    Gilla

Lämna en kommentar