Har haft lite väl mycket som har snurrat i tankarna den senaste veckan, så jag har inte riktigt haft orken till att skriva här. Nu börjar pusselbitarna falla på plats och nu känns det som om jag kan ta tag i det här igen.
Inledde veckan med träning för Elin där hon red Mackan i ca 30 minuter innan jag satt upp. Hon fick framför allt känna hur han kändes i högergaloppen när han inte går att rakrikta, men efter en stund så fick hon koll på hur hon skulle rida honom för att lyckas bättre med rakriktningen. Det var inte helt lätt för Elin heller, så att jag inte har lyckats är inte så konstigt. När jag satt upp på Mackan så instruerade hon mig så att jag kom åt honom på samma sätt som hon: stöd på yttertygeln, knacka lite med ytterskänkeln och mota med innerskänkeln. Har för mig att jag skulle leda lite med innertygeln också..
Dagen efter träningen så var det dags för ett återbesök hos Stefan för koll av Mackan. När jag berättade för Stefan att Mackan hade gått som en ostbåge i högergaloppen tidigare men blivit bättre så gick han fram till högerbogen och konstaterade att Mackan var spänd i en musker framme på bringan, vid övergången till halsen. Precis där jag hade känt veckan innan att han var spänd och därför också masserat med liniment! När jag berättade för Stefan att jag hade masserat den muskeln så sa han att det nog var därför som det inte var värre än vad det var. I det läget kände jag mig riktigt nöjd över att jag hade lokaliserat rätt muskel 🙂
Efter besöket hos Stefan så fick det bli tre dagar utan ridning, så jag passade på att jobba lite mer, fixa middagar hemma samt åka en sväng till Marstrand med Håkan och Amanda. Vi var på fotoutställningen Balls and bulldust (Håkan Ludwigson). Såååå fräcka bilder! Det roliga var att Amanda, som är fotointresserad, sa att hon i och med den här utställningen hade fått en ny favoritfotograf, och då berättade maken för henne att utställaren faktiskt hade fotograferat Amanda vid ett tidigare tillfälle då de gjorde en Porsche-reklam. ”Oj!” sa Amanda, ”är det HAN?” Lite kul, faktiskt. Vi passade också på att gå en sväng på Marstrand eftersom vädret var helt underbart. En riktigt mysig dag 🙂
Lev väl och titta gärna på länken!
http://www.agentbauer.com/photographers/hakanludwigson/balls-and-bulldust
Häst: Machiavelli EC