Nu var det ett litet tag sedan som jag försökte mig på WIH och för att få lite inspiration och kunskap så har jag återigen tittat på Art2ride’s videos, bl a den här där Will Faerber visar hur man kan/bör/skall göra. Jag har också läst och läst och läst och hittat info som jag nog missat (eller glömt att jag har läst): skynda långsamt! Alltså backade jag tillbaka i dag och fokuserade enbart på att uppnå stretch – först i WIH och därefter på linan. Jag brydde mig inte alls om att bakbenen nästan släpade efter hästen och jag var supernöjd med att han stretchade bättre än någonsin tidigare. Ungefär så här (om man bortser från bakbenen):
Bilden har jag lånat från https://www.youtube.com/watch?v=VaTHWtxhlmc för att illustrera hur det kan se ut. Gå gärna in på länken och titta. När Mackan börjar stretcha så gäspar han flera gånger, vilket är lite lustigt. Min tanke är att han säkert slappnar av mer än vanligtvis och att det är därför som han gäspar. Oftast är han stilla med tungan, men när han stretchar så gapar han lite och drar upp tungan – ungefär på samma sätt som i ridningen, men jag vet inte varför han gör så. Kanske blir det bättre med tiden? Detta gör han även när det inte är någon kontakt alls mellan hand och mun.
Efter ca 20 minuter med skritt så bytte jag ut tyglarna mot longeringslina och inspänningstyglar för att låta honom gå lite längre ifrån mig. Inspänningstyglarna tog jag bort efter bara ett par minuter då jag testade och upptäckte att det gick bättre utan dem. Bra! Efter några minuters skritt så lät jag honom trava lite i båda varven och han behöll stretchen rätt bra även i traven. Han arbetade bra med ryggen men aktiviteten i bakbenen var inte lysande, men den hade jag ju bestämt mig för att strunta i tills vidare. 😉 Jag måste erkänna att han hamnade lite på bogarna i traven, men eftersom jag har läst att det är en övergående fas så brydde jag mig inte så mycket om det i dag. Vi några tillfällen testade jag att trycka på honom lite mer för att få igång bakbenen i bibehållen stretch och det fungerade rätt bra. Jag får väl utöka de korta stunderna så att de blir längre och längre. 🙂
Bra jobbat i dag, Mackan! ❤