Satan i gatan vad kallt det är! Tyvärr får jag inte plats med långkalsonger och ridbyxor i ridstövlarna på samma gång, så lår och skinkor är i det närmsta djupfrysta efter ett ridpass. I dag trodde jag nästan att huden skulle krackelera och falla av när jag hoppade av Mackan efter dagens ridning, men som tur var (eller inte) så satt fläsket kvar.
Även i dag var det ridning av lite lättare karaktär: en hel del skritt, lite trav och lite galopp. Jag får väl ta och bygga upp kondition och styrka nästan från början igen i och med att Mackan har stått så pass mycket. Snart är det februarilov och då skall jag försöka rida ut så mycket som möjligt, och det ser jag fram emot. Ridvägarna är väl inte de bästa, men jag skall nog hitta en och annan backe och några ställen där det går att galoppera så att vi kan få en positiv start på vårens ridning. Jag har planerat att träna under första halvåret och inte ge mig ut och tävla förrän vi är helt igång igen. Kanske blir första starten på hemmaklubben i juni..
Lev väl!
Häst: Machiavelli EC
Intensitet: Låg
Tid (i minuter): 40
Författare: dressyrbitchen
Jag som skriver på bloggen är 50+ och min stora passion i livet är hästar. För några år sedan hade jag en dröm om att bli så duktig på dressyr att jag skulle tävla i "hatt och frack" men nu har jag insett att tävling inte alls är det som är viktigt för mig längre. Det som är viktigast är att min häst mår bra och att jag rider och tränar honom på ett så bra sätt som möjligt - och som är etiskt försvarbart. De senaste två åren har jag tränat CR (centrerad ridning) och eftersom min CR-tränare även har gått kurser i VBR (vertikal balanserad ridning) så blir det en bra mix av dem.
Min häst är en så kallad "halshäst" och han fick ett antal behandlingar med kortison i halskotpelaren sommaren 2013. (Mer om det i bloggen.) Det var många som förberedde mig på att han förmodligen inte skulle kunna fungera som ridhäst, men jag fick god hjälp av veterinärer och ett behandlingsteam på Husaby Hästklinik och efter det har han fungerat ypperligt som ridhäst. Han har pålagringar i halskotpelaren och jag har följt rådet jag fick på Husaby: "Halshästar måste underhållas." Det har jag gjort, både med massage, laser, elektroterapi och kiropraktik (dock får kiropraktorn inte jobba med halsen). I och med att min häst har fungerat så bra åren efter pärsen med halskotpelaren så hoppas jag att han kommer fungera lika bra i många år framöver. Kontakta mig gärna om du har frågor! :)
Visa alla inlägg av dressyrbitchen
Själv rider jag med Fleeceinderställ, termobyxor och shortchaps som jag lyckats knöla ner byxorna i. Tröjan stoppar jag innanför termosarna. Hade jag haft skägg och flätat det hade jag blivit tagen för obelix 🙂 Men jag har inte frusit en enda gång fast jag bara ridit utomhus.
Vi har backar här, kom kom kom
GillaGilla