Började dagen på ett riktigt mysigt sätt – adventsmys på jobbet. Vi bjöd eleverna på glögg, pepparkaka och julmusik 7.30-8.00, alltså före skoltid, och jag har nog sällan sett så många elever vara där i god tid – om man bortser från varje års adventsmys då. En av mina mentorselever var där redan 7.20, vilket är kors i taket eftersom han brukar drälla in en bit över 8 annars. Även om det är väldigt mycket att göra och vi sliter hårt, så tror jag faktiskt att jag arbetar på en av de bästa skolorna som finns. Underbart roligt!
Dagens hästaktivitet innebar ca 45 minuter i ridhuset med tre bommar framlagda. Red på det bettlösa tränset i dag igen och filade återigen på att han skall lyssna för små signaler. Inte alltid så lätt.. I traven, som inte det var så mycket av i dag, så har han en otrolig bjudning och jag undrar hur det kommer att bli när jag skall börja sitta ner lite mer. Får ta tag i min egna träning igen så att jag är fit for fight när det är dags för träning på riktigt. Hade ambitionen i somras och gympade ju tre gånger i veckan för det mesta, men när jobb och vardag drog igång så hann jag inte med all träning. Trist. Tänk om det hade gått att arbeta halvtid – det hade varit najs på riktigt.
Tiden går fort och nu har jag haft Bioligten i två veckor så det är dags att lämna tillbaka den. Körde lite extra på bogen och bogpartiet, hoppade över länd och kors. Allt för att spara lite tid.
Lev väl!
Häst: Machiavelli EC